Absolvovali sme v priebehu mesiaca stovky rozhovorov a zaujímalo nás, ako sa obyvateľom v jednotlivých častiach mesta žije, kam chodia vo svojom okolí najradšej, ktoré miesto v ich bezprostrednom okolí sa im nepáči a v čom vidia nevyužitý potenciál lokality. Postrehy obyvateľov boli realistické a primerane kritické. Mestu podľa nich viditeľne chýba jednotná identita, súdržnosť a často, žiaľ, aj čistota. Oceňujú krásu okolitej prírody, uvedomujú si však slabé využitie jej potenciálu pre prosperitu mesta a zároveň pociťujú necitlivosť a nekoncepčnosť pri novej zástavbe. Vnímajú zanedbanú infraštruktúru, ktorá nevytvára vhodnú kontinuitu pre peších a cyklistov, ale je aj nedostatočné prepojenie centra a okrajových častí verejnou dopravou. Mestské časti netvoria jeden organicky spojený celok s centrom. Obyvatelia bývalých samostatných obcí sa cítia mestom zabudnutí a využívaní len ako prispievatelia financií do mestského rozpočtu bez primeranej protihodnoty, nemajú pocit súdržnosti a hrdosti na mesto ako celok. Mnohí obyvatelia novších mestských častí sú ľahostajní a rezignovali na aktívny prístup k spolutvorbe mesta.
Ako teda obyvateľky a obyvatelia Banskej Bystrice vnímajú jednotlivé lokality nášho mesta? Ponúkame vám zhrnutie najčastejších postrehov, ktoré sa nám podarilo zozbierať a zoradili sme ich podľa volebných obvodov:
Volebný obvod č. 1 Banská Bystrica centrum
Belveder – lukratívna, komfortná zóna, živelná výstavba, vzájomne neladiaca architektúra nezapadajúca do okolitého prostredia, zlé dopravné prepojenie.
Centrum – hrdosť na krásu a unikátnosť Námestia SNP, absencia priebežnej údržby a čistoty, nevyužitý potenciál rozvoja a zosieťovania zadných traktov, dvorov a priľahlých ulíc, nedostatok zelene, námestie je počas letných dní prehriatym diskomfortným priestorom, zle riešené parkovisko pod Pamätníkom SNP.
Fortnička – pekná fontána, dostatok zelene, komfortné bývanie, absencia ihrísk, zlyhanie mesta v procese revitalizácie mestského parku, príliš dlho trvajúce práce pri oprave komunikácií (neprimerane dlho rozkopaný stredový priestor pri fontáne).
Graniar – nová výstavba nekoncepčná, zdedená živelná výstavba z minulého režimu, odrezanosť od blízkeho centra mesta, zlá dostupnosť, nevyhovujúce chodníky pre peších, absencia služieb a infraštruktúry.
Jesenský vŕšok – nenapojenie novej výstavby na infraštruktúru, nevyužitý potenciál na rozvoj univerzitno – stredoškolského centra mesta.
Námestie slobody – námestie len podľa názvu, prehriaty špinavý neestetický priestor, chátrajúci Dom kultúry, spustnutá jama pri Mestskom úrade.
Sídlisko – komfortné bývanie, dobrá občianska vybavenosť, skvelá dostupnosť, ukážkový urbanizmus, nevyužitý potenciál vnútroblokov, nevyužitý centrálny priestor „na bývalom kanáli“, zanedbané investície do údržby, žiadna parkovacia politika, slabá čistota, neriešenie situácie ľudí bez domova, chýbajúce venčoviská, nevyhovujúca bezpečnosť okolo ihriska, v okolí pizzérie primálo smetných košov.
Strieborné námestie – špinavý dopravný uzol blízko centra, ktorý je námestím len podľa mena, neusporiadaný priestor pre jednotlivé druhy dopravy, zastávka MHD bez prestrešenia, nevyužitý priestor brownfieldu (bývalá Slovenka), nevyužitý historický potenciál okolia námestia (Medený Hámor, Stoličková ulica…).
Volebný obvod č. 2 Majer, Senica, Šalková, Uhlisko
Majer – mestská časť má charakter priemyselnej zóny, stratila charakter obytnej zóny, čo obyvatelia pociťujú ako diskomfort, slabá bezpečnosť, zanedbaný verejný priestor, komunikácie v zlom stave.
Senica – absolútna ignorácia problémov v mestskej časti a neriešenie problémov menšiny, nevyužitý potenciál areálu cementárne.
Šalková – príjemné prostredie, hrdosť na históriu aj vďaka kultúrnemu domu, dobré komunitné vzťahy, katastrofálne nedoriešená dopravná prepojenosť s mestom, odstredivé snahy o administratívne odčlenenie od mesta, rozporuplná malá vodná elektráreň.
Uhlisko – príjemná tichá lokalita, rekreačno – oddychové možnosti v blízkosti, dobre vybudovaný a prístupný areál športoviska na ZŠ Golianova, dlhodobo vybudované pevné sociálne vzťahy, lokalite dodávajú charakter skokanské mostíky, Urpín a Kalvária, zároveň je však nevyužitý historický potenciál Kalvárie. Infraštruktúra v dezolátnom stave, katastrofálny priestor za Kazačkom, absolútne nedoriešený priestor veľkého parkoviska, nevyužitý športovo- relaxačný potenciál priestoru od malej železničnej stanice až po ulicu Pod rybou, neriešená čistota, neexistencia parkovacej politiky, nedostatočné pokrytie MHD, necitlivo opílené stromy.
Volebný obvod č. 3 Rudlová, Sásová
Rudlová – zanedbaná infraštruktúra, pre obyvateľov diskutabilný postup pri odpredaji ihriska, rovnako pochybujú o korektnosti stavebných prác pri budovaní ihriska, nedodržanie dohôd pri výstavbe, nedodržanie sľubu o návratnosti investícií za ihrisko naspäť do tejto mestskej časti. U pôvodných Rudlovčanov/starousadlíkov pretrvávajúci pocit historickej krivdy kvôli zabraným pozemkom pre výstavbu nového sídliska a straty pôvodnej identity a významu, v starej Rudlovej pocit izolovanosti od centra mesta aj od novšej časti sídliska.
Sásová – spokojnosť s dobrou občianskou vybavenosťou, obdiv a podpora pre aktivity SOŠ Pod Bánošom a rovnako vedomie obrovského potenciálu školy pre rozvoj celej lokality (možnosť veľkej kultúrno-spoločenskej zóny v páse od SOŠ Pod Bánošom cez bývalú ZŠ Tatranská až po Saleziánske centrum dona Bosca), blízkosť krásnej prírody a zároveň silná nevôľa s postupným zastavaním plôch, ktoré by mali slúžiť ako rekreačno-oddychová zóna pre 20- tisícové sídlisko (Borový hájik a okolie). Rezignovanosť až ľahostajnosť veľkej časti obyvateľov, nevyhnutnosť zobudiť, resp. posilniť záujem o veci verejné na svojom sídlisku. Nedostatočné a nedomyslené riešenia pre parkovanie, katastrofálny stav veľkej časti chodníkov, celkovo zlý stav komunikácií. Prestarnutá zeleň, ktorá už miestami začína byť nebezpečná a celkovo nekoncepčná práca so zeleňou, žiadne vodozádržné opatrenia. Nevyužitý potenciál bývalej ZŠ Tatranská 10, ktorá by mohla celému sídlisku slúžiť ako multifunkčné centrum (Spoločenský dom Sásová).
Volebný obvod č. 4 Jakub, Kostiviarska, Podlavice, Skubín, Uľanka
Jakub, Kostiviarska, Uľanka – hrdosť na históriu, atraktívne prírodné prostredie, absencia verejných priestorov na socializáciu, chýbajúce možnosti trávenia voľného času pre rodiny s deťmi, fyzická aj administratívna izolovanosť od centra mesta, nedoriešené základné potreby, slabá občianska vybavenosť (plyn, kanalizácia), slabo riešená čistota, v Jakube na ulici Nový svet dlhodobo obyvateľom chýba protihluková stena.
Podlavice – hrdosť na svoju mestskú časť, dobrá dostupnosť služieb, škola, škôlka, ihriská, zelené vnútrobloky, súdržnosť susedov. Obyvatelia cítia sklamanie zo zlého technického stavu kultúrneho domu a dlhodobého nezáujmu mesta o jeho revitalizáciu, napriek silnej komunite, ktorá má o jeho využívanie záujem na kultúrno – spoločenské podujatia, ale aj komunitné aktivity. Negatívne vnímajú dlhodobo neriešený problém s parkovaním.
Volebný obvod č. 5 Fončorda
Veľa zelene, obľúbenosť potoka Tajovka a priľahlého športovo-rekreačného areálu, vrátane pešieho a cyklokoridoru, výstupy na náučné chodníky plynulo zo sídliska, harmonickým prostredím pre život obyvateľov je oblasť s menšími bytovými domami v okolí ulice Družby, obrovský nevyužitý a zanedbaný priestor potoka Udurná je zároveň obľúbeným miestom historického významu, nevhodne a nesystémovo umiestnený školský internát na Internátnej ulici, nevyužitá možnosť revitalizácie Kyjevského námestia (ktoré je námestím len podľa názvu) a priľahlej križovatky, ktorá je častým miestom kolízií, zanedbaná infraštruktúra vnútroblokov, nesystémová zastavanosť vyššie položených častí sídliska, so začínajúcim problémom poddimenzovanosti infraštruktúry (napr. kanalizácia), chýbajúce vodozádržné opatrenia, nedoriešený urbanizmus a mobilita, slabá čistota, neriešenie problémov s neprispôsobivými občanmi v bytovom dome oproti Bille.
Volebný obvod č. 6 Radvaň
Nevyužitý historický potenciál tejto slávnej mestskej časti – chátrajúca hrobka rodiny Radvanských, chátrajúci hrob Andreja Sládkoviča, pustnúci mlyn, tiež kaštieľ Barczyovcov, kostol. Námestie len podľa mena, námestie je vlastne križovatkou… Zlá organizácia dopravy pri výjazde na diaľnicu, kde trpia súbežné ulice, ktoré sú v zovretí Sládkovičovej ulice a R1, „zatarasením“ výjazdu na diaľnicu sa zhoršila komfortnosť priľahlých ulíc, v ktorých sa násobne zvýšila intenzita automobilovej dopravy a spomaľovače na zvýšenie bezpečnosti nepostačujú. Chýbajúci protihlukový múr. Nevyužitý areál bývalých kasární. Časť obyvateľov dodnes nezabudla na staré krivdy napáchané pri likvidácii pôvodnej Radvane a neprijali mesto za svoje, nevyhnutnosť hľadať spôsoby, ako následky zlých starých rozhodnutí aspoň čiastočne eliminovať.
Volebný obvod č. 7 Iliaš, Kráľová, Kremnička, Rakytovce a Pršianska Terasa
Iliaš – blízkosť prírody, pokoj, blízkosť rieky a zároveň nevyužitý potenciál rieky, miestne komunikácie likvidované nákladnými autami z lomu, nedoriešený potenciál cykloturistiky, nevyužitý potenciál kaštieľa.
Kremnička – blízkosť prírody, priechodná obec, charakteristiku tvorí nefunkčné krematórium a zanedbané priestory miesta posledného odpočinku, absencia protihlukovej steny od diaľnice, ihrisko dispozične odtrhnuté od mestskej časti.
Rakytovce – priechodná obec, trpiaca zníženým komfortom bývania, veľký odpredaj mestského majetku (zostala len zvonica, zbrojnica a komunitné centrum), nevhodný odpredaj pozemkov na výstavbu, peniaze použité na výstavbu tréningového ihriska za hlavným ihriskom, umiestneným na prenajatých cirkevných pozemkoch, nová výstavba na pozemkoch patriacich obci Badín, infraštruktúrou pripojená na Rakytovce.
Pršianska terasa – zastavané prírodné scenérie, nulová občianska vybavenosť, absencia verejného priestoru, slabá dopravná dostupnosť, poddimenzované inžinierske siete.
Vaše postrehy sú pre nás neoceniteľné a zaväzujúce. Ak nám vo voľbách dáte príležitosť viesť mesto, budú pre nás zásobníkom konkrétnych nápadov na ďalšiu prácu. Uvedomujeme si, že na kvalitnú analýzu je potrebné získať podrobnejšiu informačnú databázu k jednotlivým oblastiam – infraštruktúre, doprave, zeleni, investičnej výstavbe, aby bolo možné ich objektívne a hĺbkové zhodnotenie. V každom prípade už aj na základe týchto vašich postrehov máme predstavu, kade sa podľa vás má mesto uberať v najbližšej aj vzdialenejšej budúcnosti, na čo ste hrdí, čo vás v meste teší, v čom vidíte potenciál a čo vás trápi. Zároveň vaše postrehy potvrdili, že je nevyhnutné vnímať, rešpektovať a riešiť špecifické potreby každej mestskej časti osobitne tak, aby spolu vytvorili jeden prosperujúci a vzájomne kooperujúci celok. Čo je dôležité na záver konštatovať, že všetky časti mesta si vyžadujú rovnakú pozornosť a nie len tie, kde žije najviac obyvateľov.
a tím Bystrica má na viac